Skontaktuj się z nami

Oszustwa matrymonialne – prywatny detektyw

Firma Andała Partol to wieloletnie doświadczenie i pełen profesjonalizm. Nasza agencja detektywistyczna Katowice, Kraków, Warszawa posiada szeroką ofertę dla każdej sprawy.

W dobie portali i aplikacji randkowych poznawanie nowych osób staje się banalnie proste. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których poszukujący miłości ludzie są brutalnie wykorzystywani i tracą nie tylko zaufanie, ale także pieniądze czy cenne dobra. Tego typu oszustwa matrymonialne stają się coraz powszechniejsze, w związku z czym często przekształcają się w sprawy prowadzone przez prywatnych detektywów – w tym także przez naszą agencję detektywistyczną.

Czym jest oszustwo matrymonialne? Definicja zjawiska

Oszustwa matrymonialne to przestępstwa, w których jedna ze stron pozornie romantycznej relacji dąży do wykorzystania drugiej strony w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Fałszywy partner w takim związku buduje poczucie zaufania ze swoją ofiarą, zapewniając ją o swojej uczciwości poprzez liczne historie o życiowych problemach. Mają one uwiarygadniać kolejne prośby o pożyczki, prezenty czy przelewy, które są niemal stałym elementem schematu działania tego typu przestępców.

Definicja oszustwa matrymonialnego zakłada, że jego sprawcą może być zarówno kobieta, jak i mężczyzna. W ogromnej części przypadków ofiarą takiego przestępcy jest osoba, która zakończyła niedawno nieudany związek. Oszust może bowiem żerować na jej potrzebie emocjonalnej bliskości i przez kolejne nieprawdziwe historie i następujące po nich prośby prowadzić do niekorzystnego rozporządzania mieniem. Oszustwa matrymonialne w XXI wieku bardzo często są przeprowadzane przez internet, gdzie sprawca może praktycznie bez konsekwencji podszywać się pod inne osoby czy szukać potencjalnych ofiar.

Jak rozpoznać oszusta matrymonialnego?

Większość oszustw matrymonialnych odbywa się według utartego schematu, który pojawia się w większości tego typu spraw. Najczęściej przestępcy próbujący zyskać zaufanie kolejnej ofiary próbują:

  1. Uwiarygodnić się przed swoim kolejnym celem. W tym celu wykorzystują pozornie wzruszające historie, które mają za zadanie wywołać współczucie u rozmówcy. Zdarza się również, że sprawcy oszustw matrymonialnych kreują swoje historie tak, by korespondowały z poprzednimi, często traumatycznymi doświadczeniami kolejnej ofiary.
  2. Budować wizerunek osoby pokrzywdzonej, emocjonalnej, romantycznej, wrażliwej. Często oszuści twierdzą, że są po ciężkich przejściach z poprzedniego związku, które teraz chcą zastąpić „prawdziwą miłością”. Alternatywny scenariusz ich działania obejmuje odgrywanie roli biznesmena, który zmaga się z kłopotami zarówno w życiu uczuciowym, jak i zawodowym.
  3. Budować zaufanie. Częste spotkania, długie rozmowy, randki i niekończące się wymiany SMS-ów nie muszą świadczyć o przywiązaniu, ale o próbie zbadania gruntu pod dalsze działania.
  4. Bezpośrednio pytać o stan majątkowy nowej ofiary. Czas na tego typu rozmowy przychodzi, gdy ofiara oszustwa matrymonialnego ma już zaufanie do swojego nowego partnera.

Po często długich i zawiłych przygotowaniach obejmujących wszystkie te punkty, oszustwo matrymonialne przechodzi w swoją docelową fazę. Na tym etapie przestępca zachęca swojego partnera lub partnerkę do wsparcia jakiejś niezwykle korzystnej inwestycji czy pożyczenia mu jakiejś kwoty pieniędzy. Z początku nie muszą to być gigantyczne prośby – próba wyłudzenia może postępować stopniowo wraz ze zwiększaniem się kwot, o które chodzi oszustowi.

Wykrywanie oszustw matrymonialnych – prywatny detektyw

Oszustwa matrymonialne, mimo często powtarzalnych schematów, ciągle są niezwykle skuteczne. Często osoby padające ich ofiarą tracą całe majątki nim mogą zdać sobie sprawę, że ich domniemany partner doprowadził do niekorzystnego rozporządzania ich majątkiem. W takim przypadku prywatne śledztwo w sprawie oszustwa matrymonialnego może się okazać kluczowe w dochodzeniu sprawiedliwości.

Detektyw Andała oferuje kompleksową pomoc w sprawach takich jak oszustwa matrymonialne – zarówno te popełniane „na żywo”, jak i te mające miejsce w internecie. Pomożemy Państwu w ustaleniu tożsamości oszusta i zbierzemy dowody dokumentujące jego działalność. Przygotujemy także niezbędną dokumentację, która będzie niezbędna w przypadku wprowadzenia sprawy na drogę sądową. Zapewniamy przy tym najwyższą jakość i zgodność z prawem zebranych przez nas dowodów.

Nasze działania z zakresu wykrywania oszustw matrymonialnych dostosujemy do wskazanego przez Państwa przypadku. Mogą one obejmować zarówno obserwację osób, jak i ustalenie miejsca zamieszkania czy potwierdzenie autentyczności dokumentów, które z pewnością przyda się przy stwierdzeniu wiarygodności danej osoby. W przypadku spraw, w których niekorzystne rozporządzanie mieniem już nastąpiło, oferujemy także poszukiwanie osób ukrywających się czy poszukiwanie skradzionych dóbr. Działamy przy tym z największą dyskrecją i troską o dobro naszych klientów.

Zapraszamy do kontaktu!