Skontaktuj się z nami

Włamanie do domu lub mieszkania – co robić?

Firma Andała Partol to wieloletnie doświadczenie i pełen profesjonalizm. Nasza agencja detektywistyczna Katowice, Kraków, Warszawa posiada szeroką ofertę dla każdej sprawy.

Włamanie do domu lub mieszkania – co robić?

Co robić w przypadku włamania? Włamanie do domu, mieszkania

Włamanie do mieszkania lub domu to jedna z najniebezpieczniejszych i najbardziej stresujących sytuacji, jakie mogą się wydarzyć w miejscu zamieszkania. Mimo licznych zabezpieczeń czasem mieszkańcy muszą jednak stanąć przed faktem dokonanym i zmierzyć się z problemami spowodowanymi przez kradzież w miejscu zamieszkania. Co robić w przypadku włamania, by w stresie pomóc policji, a nie jej przeszkodzić?

Co robić, gdy zauważyłeś włamanie do swojego domu?

Pierwszą oznaką, że ktoś wszedł do mieszkania pod nieobecność lokatorów, będą oczywiście uszkodzenia drzwi, szczególnie w okolicach klamki, futryny czy zamka. Niepokój powinny wywołać także otwarte lub wybite okna, szczególnie na niskich piętrach, czy to w budynkach jedno- czy wielorodzinnych. W domach wolnostojących śladem włamania może być także uszkodzona brama, furtka lub ogrodzenie, szczególnie w miejscu niewidocznym dla przechodniów czy sąsiadów.

W przypadku podejrzenia włamania do mieszkania lub domu nie należy od razu wchodzić do budynku czy mieszkania, gdyż nie wiadomo, czy przestępca wciąż znajduje się w środku. Należy pamiętać, że włamywacz może być uzbrojony. W związku z tym jeszcze przed zbliżeniem się do miejsca popełnienia przestępstwa należy wezwać policję. Gdy weszliśmy do domu przed zauważeniem kradzieży, należy jak najszybciej opuścić mieszkanie, możliwie nie dotykając niczego po drodze. To umożliwi łatwiejsze zebranie materiału dowodowego.

Włamanie a postępowanie po wejściu do mieszkania

Postępowanie po włamaniu jest w dużym stopniu uwarunkowane poleceniami policjantów, którzy pojawili się na miejscu po wezwaniu. W większości przypadków przeprowadzą oni oględziny mieszkania oraz uszkodzonych sprzętów i elementów wyposażenia. Kolejnymi etapami postępowania przy włamaniu najczęściej są:

  1. Stworzenie listy przedmiotów i pieniędzy, które zginęły. Listę sporządza właściciel nieruchomości, do której się włamano. Należy w niej uwzględnić szczególnie rzeczy cenne, które zniknęły w czasie włamania do mieszkania lub domu, a o ich kradzieży trzeba poinformować policjantów możliwie jak najszybciej. Jeśli to możliwe, należy też przekazać zdjęcia zaginionych przedmiotów lub ich dokładne opisy.
  2. Zgłoszenie zaginięcia dokumentów, dowodów osobistych czy innych przedmiotów zawierających dane osobowe. Karty bankomatowe należy zablokować w banku, numer telefonu – u operatora, a dowód osobisty w stosownym do miejsca zameldowania urzędzie.
  3. Zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi. Czas na zgłoszenie przestępstwa może się różnić w zależności od jego wymagań, podobnie jak procedura sporządzenia stosownych dokumentów. W takich przypadkach najlepiej skontaktować się bezpośrednio z przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej.

W kolejnych dniach po włamaniu osoba okradziona najczęściej jest proszona o zgłoszenie zeznań na policji. W przypadku włamania do domu jest to jeden z ostatnich kroków, do których wymagana jest obecność osoby poszkodowanej w wyniku przestępstwa. Dalsze postępowanie zależy tylko i wyłącznie od kroków podjętych przez policję.

Jestem świadkiem włamania – co powinienem zrobić?

Zdarzają się jednak przypadki, gdy włamywacza uda się zauważyć w trakcie popełniania przestępstwa. W takim przypadku heroizm nie jest wskazany. Podstawą postępowania podczas obserwowania włamania do mieszkania lub domu jest wezwanie policji z dokładnym podaniem miejsca przestępstwa. Jeśli to możliwe, warto zapisać także np. numer rejestracyjny samochodu, jakim poruszają się włamywacze, a także szczegóły ich ubioru.

W przypadku, gdy świadek zdarzenia jest w stanie działać z zachowaniem własnego bezpieczeństwa, można podjąć próbę spłoszenia włamywaczy. Podczas włamania do domu może w tym pomóc choćby głośny krzyk, odgłos rozmowy czy dźwięk włączania silnika samochodu. Gdy jesteśmy w miejscu gęsto zaludnionym, np. W bloku, warto krzyknąć „uwaga, pożar”. Okrzyk ten, mimo że może wydawać się nie na miejscu, zdezorientuje włamywaczy, a jednocześnie przyciągnie innych mieszkańców budynku, skutecznie odstraszając potencjalnych napastników.

Kiedy detektyw może pomóc po włamaniu?

Pomoc detektywa przy włamaniu do domu czy mieszkania może być nieoceniona szczególnie w momencie, gdy w jego wyniku zniknęły cenne przedmioty – biżuteria, obrazy czy drobne zabytki o dużej wartości. W takim przypadku dokładne zbadanie sprawy przy pełnej współpracy z policją może okazać się kluczowe dla przełomu w sprawie. Warto zauważyć, że po włamaniu prywatny detektyw może działać ze znacznie większą swobodą, niż policjanci z lokalnej komendy. Profesjonalna agencja ma przy tym dostęp do znacznie lepszej technologii, która umożliwia poszukiwanie skradzionych dóbr nie tylko na żywo, ale także w internecie, gdzie coraz częściej trafiają łupy włamywaczy.

Kradzież szczególnie cennych przedmiotów również może się okazać sprawą idealną dla detektywa. W ich przypadku często sprawdza się scenariusz obejmujący sprzedaż poza granicami kraju, gdzie stróże prawa nie mogą działać tak swobodnie. Tego problemu nie ma natomiast prywatny detektyw, który może podążać śladem skradzionych dóbr przez cały kontynent, często nawiązując współpracę z lokalnymi śledczymi. Jest to zatem doskonały sposób na odzyskanie swojej własności w przypadku, gdy jest ona szczególnie zagrożona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *